Cantharellus cibarius

Cantharellus cibarius

Cantharellus cibarius, “Yumurta Mantarı” veya “Sarıkız Mantarı”, olarak da bilinen Cantharellaceae ailesinden lezzetli bir mantar türüdür.

Fiziksel Tanımı

Şapkası sarı veya turuncu renkli ve huni şeklindedir. Gerçek anlamda lamelleri yoktur, sapının alt bölümünden şapkanın ucuna kadar uzanan buruşuk yapı Chanterellus cibarus’un ayırt edici bir özelliğidir. Spor baskısı pembemsi beyazdır. Genelde larva barındırmaz.

Ortam ve İklim İstekleri

Sonbahardan ilkbahara kadar genelde yaprak döken ağaçların yoğun olduğu ormanlarda bolca bulunur.

Tat ve Koku Özellikleri

Aroması kayısıyı andırır, piştiği zaman çok güzel kokar, o yüzden tatlılarda bile kullanılmıştır. Tere yağında sote olarak, tavuk etiyle beraber veya pizza üzerinde rahatça yenebilir. Kurutulmaya ve turşu yapımına da uygundur. Ancak zehirli Omphalotus olearius‘e çok benzediği için dikkatli olunmalıdır.

Ayrıca Tavada Sarıkız Mantarı tarifine göz atmak isterseniz bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Türkiye’de Yetiştiği Bölgeler

Orta ve Batı Karadeniz başta olmak üzere Karadeniz Bölgesi ve Marmara Bölgesi’nin Karadeniz’e yakın ormanlarında yetişir. “Horoz Mantarı“, “Tavuk Mantarı” veya “Tavukbacağı Mantarı” olarak adlandırılır. Bolu’da “Cücekız”, Ünye’de ise “Tavuk Tirmidi” olarak bilinir.Kastamonu Azdavay’da Meşe Kızılı olarak adlandırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir