Etiket Arşivleri: Kastamonu Yöresi Mantarları

Duvaklıca Mantarı

İmparator Mantarı-Yumurta Mantarı-Duvaklıca Mantarı Duvaklıca Mantarı ya da bilinen diğer ismi ile İmparator Mantarı, ülkemizde daha çok Kastamonu yöresinde bolca toplanan bir mantar türüdür. Yaz mevsiminde olur. çam ve gürgen ağaçlarının diplerinde olur. Rengi ise; şapka kısmında kırmızı, gövdesi ise sarımtırak gibidir. Adını gelinlerin duvağından almıştır.

Huni Mantarı

Huni Mantarı (Craterellus Cornucopiodes) Huni Mantarı, huni şeklindedir. Rengi siyahtır. Huni Mantarı, ilkbahar aylarında olur. Gölgelik alanlarda ve yaprak altlarında bulunur. Hemen hemen ilkbaharda yağan her yağmurdan sonra mantar avına çıkılsa Huni Mantarı bulunur. Huni Mantarı, bulunduğu yerde bir tane ya da iki tane olmaz. Bir kökten çok fazla sayıda mantar yetişir. Toplanması kolay bir […]

Kara Mantar

Kara Mantar Kara Mantar, sonbahar mevsiminin sonlarına doğru görülür. Gölgelik ve çalılık alanlarda yetişir. Kesilmiş ağaç kütüklerinde ve çürümüş ağaç köklerinde olur. Kara Mantar’ın şekli kat kattır. En alt katı en büyük olan kattır. Sonra küçülerek devam eder.

Mıhlıca Mantarı

Mıhlıca Mantarı Üstten bakıldığında, yuvarlak şapka kısmı ile bir mıhı (çivi) andırdığı için bu adı almıştır. Mıhlıca Mantarı, sonbahar mevsiminin başlarında olur. Eğrelti otu içlerinde ya da çam ağaçları altında olur. Rengi siyahtır. Bulunması zor bir mantar türüdür. Çok yumuşaktır.

Cincile Mantarı

Cincile Mantarı Lepista Nuda Yaz mevsiminde olur. Cincile Mantarı, bej, sarımsı, kahverengi mor ve tonlarındadır. Cincile Mantarı, otların arasında olur. Bulunması zordur. Küçük yapılı bir mantardır.

Pelit Mantarı

Pelit Mantarı Yaz mevsiminde olur. Rengi beyazdır. Pelit (meşe) ağaçlarının altında olduğu için Pelit Mantarı adını almıştır.  Bulunması kolay bir mantardır.

Sırtı Göklüce Mantarı

Sırtı Göklüce Mantarı Sonbahar mevsiminin sonlarında olur. Adını mantarın gök renginden alır. Mantarın üstü gök renginde, altı ise beyazdır. Ağaçların fazla olmadığı açık alanları sever.

Karakız Mantarı

Kara Kız Mantarı (Tricholoma Terreum) Yaz mevsiminde olur. Rengi siyahtır. Kat kat yetişir. Kestane ağaçlarının dibinde yani kökünde olur. Kara Kız Mantarı’nın böreği, yemeği, turşusu olur.