Duvaklıca Mantarı

İmparator Mantarı-Yumurta Mantarı-Duvaklıca Mantarı

Duvaklıca Mantarı ya da bilinen diğer ismi ile İmparator Mantarı, ülkemizde daha çok Kastamonu yöresinde bolca toplanan bir mantar türüdür. Yaz mevsiminde olur. çam ve gürgen ağaçlarının diplerinde olur. Rengi ise; şapka kısmında kırmızı, gövdesi ise sarımtırak gibidir. Adını gelinlerin duvağından almıştır.

Okumaya Devam Et

Huni Mantarı

Huni Mantarı (Craterellus Cornucopiodes)

Huni Mantarı, huni şeklindedir. Rengi siyahtır. Huni Mantarı, ilkbahar aylarında olur. Gölgelik alanlarda ve yaprak altlarında bulunur. Hemen hemen ilkbaharda yağan her yağmurdan sonra mantar avına çıkılsa Huni Mantarı bulunur. Huni Mantarı, bulunduğu yerde bir tane ya da iki tane olmaz. Bir kökten çok fazla sayıda mantar yetişir. Toplanması kolay bir mantar türüdür. Kestane ve pelit (Palamut) ağaçlarının altında daha çok olur.

Okumaya Devam Et

Mıhlıca Mantarı

Mıhlıca Mantarı

Üstten bakıldığında, yuvarlak şapka kısmı ile bir mıhı (çivi) andırdığı için bu adı almıştır. Mıhlıca Mantarı, sonbahar mevsiminin başlarında olur. Eğrelti otu içlerinde ya da çam ağaçları altında olur. Rengi siyahtır. Bulunması zor bir mantar türüdür. Çok yumuşaktır.

Okumaya Devam Et

12