Mantar Üretiminde Sinek Problemi

Mantar Üretiminde Sinek Problemi

Sinek Yumurtaları Mantar Üretiminde Risk Oluşturabilir!

Kayın Mantarı (Pleurotus spp.) türleri, dünyada kültür mantarı olarak bilinen beyaz mantarlardan sonra en çok üretilen ve tüketilen mantar türleridir. Çok lezzetli olan bu mantara ülkemizde ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Yetiştirilmesi beyaz mantarlara nazaran kolay, yatırım maliyetleri ise daha azdır.

Okumaya Devam Et

Mantar Yetiştiriciliği

Mantar Yetiştiriciliği

Dünya’da Kültür Mantarı Üretimi

Dünya’da yaklaşık 20 adet makromantar türünün kültür altında yetiştiriciği yapılmakta olup bunların başında Agaricus türleri (çayır mantarları) ve Pleurotus türleri (Kavak, Kayın mantarları), Lentinus ododes, Volvariella volvaceae türleri gelir. Dünyada ve yurdumuzda Agaricus bisporus türü en çok yetiştirilen makromantardır.

Okumaya Devam Et

Mantar Nedir?

Mantar Nedir?

Mantar Konusuna Kısa Bir Giriş

Mantarlar, tek hücreli ve çok hücreli türleri bulunan, hücrelerinin yapısından dolayı gruplar halinde yaşayabilen, çok zengin tür çeşitliliğine sahip şapkalı ve şapkasız canlılar aleminin genel adıdır.

Mantarların tarihi insanlık tarihinden daha eskidir. İnsanoğlu çok eski zamanlardan beri mantarlara ilgi duymuş, zehirli ve zehirsiz türleri farklı amaçlar için tarih boyunca kullanagelmiştir. Zehirsiz türler herkesin tahmin edebileceği gibi beslenme amaçlı kullanmış ancak zehirli türler başta ayinler olmak üzere farklı durumlarda insanlar tarafından kullanılmıştır.

Okumaya Devam Et