Türkiye’nin Trüf Ormanları

Türkiye’nin Trüf Ormanları

Türkiye’de “Trüf Mantarı Ormanı” Kuruluyor

Orman Genel Müdürlüğü Türkiye’de Trüf  üretimi için kolları sıvadı. Dünya’nın birçok farklı ülkesinde farklı isimlerle anılar ve yetiştiği coğrafi bölge ve iklim şartlarına bağlı olarak farklı renk, doku, tat ve koku (Aroma) bakımından pek çok farklı türü olan Trüf, Türkiye’de de çok bilinmese de onu tanıyanlar da azımsanmayacak kadar fazla. Genel de köylüler onu dolaman, domalan ya da keme mantarı olarak biliyor ve topluyorlar. Dünyada ise Trüf farklı dillerde farklı şekillerde söylenmekte ve bilinmekte…

Okumaya Devam Et

Kestane Mantarı

Marasmius castaneophilus

Marasmius castaneophilus

Yeni Bir Tür [Türkiye’nin Endemik Mantarları]: Kestane Mantarı

Bu mantar, kestanenin dış kabuğunda yetişiyor. Türkiye’de yeni keşfedilen bu mantar türüne, İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Bozdağ beldesindeki kestane ormanında rastlandı. Dünyada ilk defa görülen bir mantar olduğu kaydedilen mantara kestane bitkisinin dış kabuğunda yetiştiği için keşfeden Türk bilim adamları heyeti tarafından Marasmius Castaneophilus ismi verilmiş.

Muğla Üniversitesi (MÜ) Mantar Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu, yeni mantarın bilimsel değerinin büyük olduğunu söyledi.

Okumaya Devam Et