Shiitake Mantarı Yetiştirme Teknikleri

Shiitake Mantarı Yetiştirme Teknikleri

Kütük Kültürü

Ağaç Türünün Seçimi ve Kütüklerin Hazırlanması

Shiitake’nin kütük kültürü için yaprağını döken geniş yapraklı ağaç türlerinin (Fagaceae familyasından meşelerle, Betulaceae familyasından gürgenler ve diğer bazı türler: kayın, huş, kavak, kestane vb..) ölü odunları uygundur.

Okumaya Devam Et

Kanlıca Mantarı

Yeni Bir Kanlıca Sezonu’ndan Herkese Merhaba

Yeni Bir Kanlıca Sezonu’ndan Herkese Merhaba

Sonbahar geldi çattı. Yağmurları bol bol alan İstanbul Eyüp Göktürk ormanlarında (Belgrad Ormanları) bu hafta itibariyle Kanlıca sezonunu açtık. Yağan yağmura aldırış etmeden orman yoluna koyuldum her zaman gittiğim kanlıca alanlarında  dolaşmaya başladım. İşin aslı her şey güzel başlamıştı. Ancak gün sonu itibariyle fena sayılmasa da beni çok da mutlu edebilecek kanlıca yüküyle dönemediğim için biraz içim buruk ormandan ayrıldım.

Okumaya Devam Et

Sütsüz Mantar

Sütsüz Mantar

Russula delica

Sütsüz mantar ya da Russula delica hakkında bilgi ve görseller içeren bu yazıda daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz önemli bir hususu tekrar hatırlatmak gerekiyor. Mantarlar zehirli, zehirsiz, yenilebilir, ekonomik değeri olanlar gibi farklı kategorilerde ele alınabilir.

Okumaya Devam Et

Sığır Dili Mantarı

Sığır Dili Mantarı (Hydnum Repandum)

Sığır Dili Mantarı, yurdumuzun bir çok yerinde yetişebilen bir mantar türüdür. Adını, şapkasının altındaki sığır dil üstündeki pütürlere benzeyen yapısından almıştır. Farklı renklerde Sığır Dili Mantarı bulabilmeniz mümkündür.

Okumaya Devam Et