Al Altın Mantarı

Al Altın Mantarı

Yaz aylarında olur. Rengi beyazdır. Al Altın Mantarı çokca olan bir mantar türüdür. Genel olarak her ormanda yetişir. Al Altın Mantarı, acı bir tada sahiptir. Al Altın Mantarı toplanırken toplayan kişinin çok dikkatli olması gerekir. Eğer mantar topladığını elini gözüne, yüzüne ya da vücudunun herhangi bir yerine sürerse, tema yaşanan bölgede yanma ve acı hissi belirir.

Okumaya Devam Et

Gübür Kaldıran Mantarı

Gübür Kaldıran Mantarı

Gübür Kaldıran Mantarı, yaz aylarında görmeye alışık olduğumuz bir mantar türüdür. Yaz mevsimi geldiğinde kendisini göstermeye başlar. Bölgeden bölgeye yağış ve sıcaklık koşullarına göre ortaya çıkmaya başladığı zamanlar göreceli olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Okumaya Devam Et

Şapkalı Mantar

Şapkalı Mantar/Dede Börük

Şapkalı mantarın yer yer ismi değişiklik gösterebilmektedir. En çok kullanılanı adı şapkalı mantar ve dede bürüktür. Şapkalı mantar, sonbahar mevsiminin başlarında görülür. Mantarın adı şeklinden dolayı şapkaya çok benzediği için böyledir. Şapkalı mantarın sap kısmı çok uzundur. Mantar beyaz renklidir. Ama üzerinde kahverengi noktalı ince bir deriyi andıran örtü vardır.

Okumaya Devam Et