Etiket Arşivleri: Zehirli Mantarlar

Mantarlar Nasıl Sınıflandırılır?

Mantarlar Nasıl Sınıflandırılır? Mantar, kelime olarak toplumun çoğu kesimi tarafından bilinen bir kavramdır. Biraz daha detaya girdiğimizde mantarları merak etmiş ve hakkında araştırma yapmış insanları da çevremizde görebiliriz. Meseleyi daha derinleştirdiğimizde ise mantarı tanıyan, toplayan tüketen ya da kesinlikle uzak duran insanları fark edebiliriz.

Gyromitra esculenta

Gyromitra esculenta Özellikle Ege Bölgesi, Muğla yöresinde Ekşi Memet ya da Kuzu Göbeği Ebesi olarak da bilinen Gyromitra esculenta, çiğ olarak tüketildiğinde 100 gr. bile öldürmeye yetecek bir mantar türüdür. Kısa vadede böbreklerde ciddi tahribatlara neden oluyor.

Şifa ve Zehir

Mushroom

Şifa Kaynağı Kabusunuz Olabilir! Mantarlar, çok eski zamanlardan beri insanların dikkatini çeken varlıklar olmuşlardır. Bazen besin olarak kullanılmış, bazen düşmanı öldürmek için bir zehir (Örneğin sol tarafta fotoğrafta görmüş olduğunuz Amanita Muscaria ya da Al Sinekçi ya da Gelin Mantarı  adıyla da bilinen çok zehirli bir mantar türüdür.), bazen de ölümcül bir hastalığın tedavisinde panzehir…

Zehirli Mantarları Yenen Mantarlardan Ayırmanın Püf Noktaları

Zehirli Mantarlar İle Zehirsiz Mantarları Birbirinden Ayırt Etmenin Herhangi Bir Yöntemi Mevcut mudur? Yenen mantarlar ile zehirli mantarları birbirinden ayırmak için hiçbir teknik, metod mevcut değildir. Görsel ve yazılı basında ya da değişik web sitelerinde bu kapsamda (Yani mantarların zehirli mi yoksa zehirsiz mi oldukları ile ilgili değişik göstergeler) çıkan haberlere lütfen itibar etmeyiniz.

Mantar Zehirlenmeleri

Mantar Zehirlenmeleri

Olası Mantar Zehirlenmelerinde Ortaya Çıkabilecek İlk Belirtiler Sersemlik, Uykuya meyil, Tansiyon düşüklüğü, Bulanık görme, Yüz ve boyunda kızarma, Nabızda artış,