Suillus grevillei

Melez Mantar

Melez Mantarı

Boletus elegans

Şapka

Yarım küre veya çan şeklinde, 5-15 cm büyüklüğündedir, daha sonra merkezinde hafif bir kubbe bırakarak yayvanlaşır. Bilhassa rutubetli havalarda yapışkandır. En dış örtüsü kolayca zar gibi soyulabilir. Zar gibi ince bir örtü ile sapa bağlanır, Bu örtü daha sonra sap üzerinde bir yüksük halinde kalır. Şapka altın rengi, limon rengi, turuncu sarı, turuncu veya turuncu esmerdir.

Okumaya Devam Et

Sütsüz Mantar

Sütsüz Mantar

Russula delica

Sütsüz mantar ya da Russula delica hakkında bilgi ve görseller içeren bu yazıda daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz önemli bir hususu tekrar hatırlatmak gerekiyor. Mantarlar zehirli, zehirsiz, yenilebilir, ekonomik değeri olanlar gibi farklı kategorilerde ele alınabilir.

Okumaya Devam Et

Sığır Dili Mantarı

Sığır Dili Mantarı (Hydnum Repandum)

Sığır Dili Mantarı, yurdumuzun bir çok yerinde yetişebilen bir mantar türüdür. Adını, şapkasının altındaki sığır dil üstündeki pütürlere benzeyen yapısından almıştır. Farklı renklerde Sığır Dili Mantarı bulabilmeniz mümkündür.

Okumaya Devam Et

Duvaklıca Mantarı

İmparator Mantarı-Yumurta Mantarı-Duvaklıca Mantarı

Duvaklıca Mantarı ya da bilinen diğer ismi ile İmparator Mantarı, ülkemizde daha çok Kastamonu yöresinde bolca toplanan bir mantar türüdür. Yaz mevsiminde olur. çam ve gürgen ağaçlarının diplerinde olur. Rengi ise; şapka kısmında kırmızı, gövdesi ise sarımtırak gibidir. Adını gelinlerin duvağından almıştır.

Okumaya Devam Et

Doğanın Saklı Hazineleri: Mantarlar

Doğanın Saklı Hazineleri: Mantarlar (Şifa ve Zehir)

Şifa Kaynağı Kabusunuz Olabilir!

Mantarlar, çok eski zamanlardan beri insanların dikkatini çeken varlıklar olmuşlardır. Bazen besin olarak kullanılmış, bazen düşmanı öldürmek için bir zehir (Örneğin sol tarafta fotoğrafta görmüş olduğunuz Amanita Muscaria ya da Al Sinekçi ya da Gelin Mantarı  adıyla da bilinen çok zehirli bir mantar türüdür.), bazen de ölümcül bir hastalığın tedavisinde panzehir…

Okumaya Devam Et

Zehirli Mantarları Yenen Mantarlardan Ayırmanın Püf Noktaları

Zehirli Mantarları Yenen Mantarlardan Ayırmanın Püf Noktaları

Zehirli mantarlar ile zehirsiz mantarları birbirinden ayırt etmenin herhangi bir yöntemi mevcut mudur?

Yenen mantarlar ile zehirli mantarları birbirinden ayırmak için hiçbir teknik, metod mevcut değildir. Görsel ve yazılı basında ya da değişik web sitelerinde bu kapsamda (Yani mantarların zehirli mi yoksa zehirsiz mi oldukları ile ilgili değişik göstergeler) çıkan haberlere lütfen itibar etmeyiniz.

Okumaya Devam Et