İmparator Mantarı

Amanita caesarea

İmparator Mantarı

Amanita caesarea

Amanitaceae familyasından yenilebilen bir mantar türü. Güney Avrupa kökenlidir, Roma imparatorlarının favori mantarı olduğu için Caesarea yani Sezar mantarı olarak da isimlendirilmiştir. Tadı keskindir, balığı andırır.

İmparator Mantarı

Turuncu şapkası ve sarı lamelleri vardır. Sporları beyazdır. Amanita umbonata olarak da sınıflandırılmıştır. Türkiye’de Göksu vadisi civarında Sarı Göbelek olarak adlandırılmıştır. İstabul, Şile, Kandıra güzergahında ise “Gelin Mantarı” olarak bilinmektedir.

Görünüşünün çok ayırt edici olması sayesinde Amanita türleri arasında nispeten en güvenli olarak yenebilecek olanıdır, ancak aynı aile mantarlar aleminin en tehlikeli mantarlarını da barındırdığından bu tür mantarlar kesinlikle sadece Mantar Uzmanları tarafından toplanmalıdır. Amatör ve yeni başlayan mantar toplayıcılarına tavsiye edilmez.

Amanita caesarea, halk arasında mantarın ilk çıkmaya başladığı dönemde beyaz kabuk içinden sarı renkleri ile görüntüsünden dolayı yumurta mantarı olarak adlandırılan beldelerimiz de var. Ancak Kaz ayağı (Cantharellus cibarius) mantarına da yumurta mantarı ismini veren yörelerimizin olduğunu hatırlatalım. Gerçi bu iki mantar da yenen türlerden ama. Olsun bu nüansı da vermek isteriz.

İmparator Mantarı” te bir düşünce

  1. Pingback: Türkiye'nin Yenen Mantarları - Mantarlar Alemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir