Dokümanlar

Mantar Nedir?

Mantar Nedir?

Mantar Konusuna Kısa Bir Giriş

Mantarlar, tek hücreli ve çok hücreli türleri bulunan, hücrelerinin yapısından dolayı gruplar halinde yaşayabilen, çok zengin tür çeşitliliğine sahip şapkalı ve şapkasız canlılar aleminin genel adıdır.

Mantarların tarihi insanlık tarihinden daha eskidir. İnsanoğlu çok eski zamanlardan beri mantarlara ilgi duymuş, zehirli ve zehirsiz türleri farklı amaçlar için tarih boyunca kullanagelmiştir. Zehirsiz türler herkesin tahmin edebileceği gibi beslenme amaçlı kullanmış ancak zehirli türler başta ayinler olmak üzere farklı durumlarda insanlar tarafından kullanılmıştır.

Mantarlar, Türkiye başta olmak üzere dünyanın her yerinde bulunmalarına karşılık daha çok nemli yerleri severler ve nemli bölgelerde daha fazla popülasyon imkânı bulurlar. Yine de her ortama ve mevsime uygun mantar türü bulunabilir.

Yeryüzünde 1,5 milyon mantar türü olduğu düşünülmekte bunun ise 69.000 tanesinin literatür tanımlaması yapılmış durumdadır. Yeryüzündeki mantar türlerinin çok az bir kısmı zehirli olsa da zehirlenme vakalarındaki ölümcül boyut insanların mantarlara karşı hep şüphe yaklaşmalarına sebep olmuştur.

Zehirli ve zehirsiz türler arasındaki büyük benzerlikler ise birçok insanın mantar zehirlenmelerinden dolayı hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

Mantar konusuna kısa bir giriş yaptığımız makalemiz burada son buldu. Daha fazla ayrıntıya ilgili kategorilerde uzun uzun yer verilecektir.

mantarlaralemi.com

mantarlaralemi.com hakkında

MantarlarAlemi.com'da Türkiye ve Dünya'nın farklı ülkelerindeki farklı mantar türleri üzerine ansiklopedik bilgiler yer almaktadır. Önemli Uyarı ve Sorumluluk Reddi Beyanı mantarlaralemi.com web sitesinde yer alan içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. mantarlaralemi.com’daki bilgileri göz önünde bulundurarak mantar toplamanız ve tüketmeniz asla tavsiye edilmez. Zehirli mantarları yenilebilen mantar türlerinden ayırt etmek bazen çok zor olabilmektedir. Bu sebeple yabani mantar türleri sadece uzmanlarca toplanmalıdır. Aksi davranışlardan doğabilecek olumsuz durumlarda mantarlaralemi.com sorumluluk kabul etmez.

Benzer Yayınlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir