Mantarlar ve Tarihçesi

Mantarlar

Dünden Bugüne Mantarlar

Mantarlar, binlerce yıldır gerek gıda, gerekse tıbbi amaçlarla kullanılmışlardır. Her ne kadar daha önceleri mantarlar bitki olarak kabul edilmişlerse de bugün geldiğimiz noktada artık mantarlar alemi de diyebileceğimiz farklı ve zengin tür çeşitliliğine sahip canlılar olarak kabul ediyoruz.

14.000’in üzerinde mantar türü olsa da bunların sadece 3.000 çeşidi yenen mantarlar olarak gruplandırılabilmiştir. Yaklaşık 700 adet tıbbi özelliği olan mantar vardır. Mantarların yalnızca % 1’i zehirli olarak tasnif edilebilmiştir.

Mantar Avcılığı ve Doğa Yürüyüşleri

Son zamanlarda mantar avcılığı olarak da adlandırılan ve bir doğa sporu olarak yapılan mantar toplayıcılığı, giderek meraklı kitlesi artan ve popüler olan bir uğraşı haline gelmektedir. Ancak mantarları tanımadan, doğada mantar toplamaya başlamak çok risklidir. Böyle durumlarda mutlaka ekiple hareket edilmeli ve bilinmeyen mantar türleri asla toplanmamalıdır. Bulunan mantarlar ancak ve ancak bir mantar uzmanı gözetiminde toplanabilir.

Tarihçe

Mantarlar tarih boyunca insanların merakını celbeden canlılar olmuşlardır. Gerek antik dönem, gerek yakın zaman içerisinde bu özelliklerini hep koruyagelmişlerdir.

Firavunlar mantarlara çok büyük bir değer verirken, Yunanlılar mantarları savaşlarda savaşçıları için güç veren büyük bir güç kaynağı olarak görmüşlerdir. Çinliler mantarları, sağlıklı bir gıda kaynağı olarak görürken Romalılar Tanrı’nın bir hediyesi olarak kabul etmişlerdir, adına festivaller düzenlemişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir