Mikoloji Nedir?

Mikoloji Nedir?

Mikoloji/Mantar Bilim/Mantar Bilimi

Daha öncesinde bitkiler alemine dahil edilirken, fotosentez yapmaması dolayısıyla Botaniğin farklı bir inceleme sahası olarak kabul edilen (Yunanca: Fungus) mantarları inceleyen bilim dalına Mikoloji, bu uzmanlık alanı ile uğraşan bilim adamlarına (Bilim insanları) da Mikolog (Mantar Uzmanı) yada Mikolojist denir.

Mantarlar çok eski zamanlardan beri yeryüzünde varlığını sürdüren, hatta öyküsü insanoğlundan daha eski zamanlara dayanan bir canlılar alemidir.

Mantarlar, çok öncelerden beri insanların ilgisini çekse de mantarlar ile ilgili bilimsel araştırmalar 16. yy. sonlarında yayınlanmıştır. 1729 yılında mantarların kendiliğinden değil de sporlar sayesinde çoğaldığının anlaşılması üzerine mantarlar aleminde daha ciddi bilimsel çalışmalar yapıldı. Yapılan bu çalışmalar neticesinde mantarların ne bitki ne de hayvan olmadığı yani farklı bir alem olduğu kabul edilmiştir. Böylece bitkiler alemi üzerinde araştırma ve inceleme yapan Botanik biliminden farklı bir bilim dalı ortaya çıkmış adına da Mikoloji denilmiştir.

Mantarlar dünyası, gerçekten de çok geniş bir üye kitlesi olan büyük bir alemdir. Hayvanlar alemi ya da bitkiler alemi gibi. Bu yüzden bu geniş alemi daha iyi tanımak ve anlayabilmek için iki ana kategoride incelemek mümkündür:

  • Mikromantarlar Dünyası {Ayak mantarları, vajinal mantarlar, el ve değişik cilt mantarları vs. gibi}
  • Makromantarlar Dünyası

Sonrasında zehirli mantarlar, zehirsiz mantarlar öldüren mantarlar, yenen mantarlar, endemikler, medikal mantarlar, kültüre alınan mantarlar gibi farklı kategorilerde değerlendirme yaparak farklı türlere ulaşabiliriz.

Mikoloji Nedir?” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir