Endemik Türler

Morchella anatolica

Morchella anatolica

Türkiye’nin Endemik Mantar Türlerinden Morchella anatolica

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Elmalı Köyü kanyonunda, Muğla Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyeleri (Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu, Dr. Hakan Allı) tarafından keşfedilen ve ilk defa bu yörede rastlanan bu mantar Morchella anatolica olarak isimlendirilmiştir.

Muğla Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Hakan Allı, İngiliz bilim adamları ile de bu mantar türü üzerinde ortak çalışmalar yaptıklarını, mevcut çalışmalarının “Mycologia” isimli bilim dergisinde de yayınladıklarını belirtmiş.

mantarlaralemi.com

mantarlaralemi.com hakkında

MantarlarAlemi.com'da Türkiye ve Dünya'nın farklı ülkelerindeki farklı mantar türleri üzerine ansiklopedik bilgiler yer almaktadır. Önemli Uyarı ve Sorumluluk Reddi Beyanı mantarlaralemi.com web sitesinde yer alan içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. mantarlaralemi.com’daki bilgileri göz önünde bulundurarak mantar toplamanız ve tüketmeniz asla tavsiye edilmez. Zehirli mantarları yenilebilen mantar türlerinden ayırt etmek bazen çok zor olabilmektedir. Bu sebeple yabani mantar türleri sadece uzmanlarca toplanmalıdır. Aksi davranışlardan doğabilecek olumsuz durumlarda mantarlaralemi.com sorumluluk kabul etmez.

Benzer Yayınlar

Morchella anatolica” başlıklı yayına 2 yorum yapılmış

  1. Avatar huseyin dedi ki:

    Morchella anatolica mantarini batı akdenizde gördüm.

    1. Mantar Uzmanı Mantar Uzmanı dedi ki:

      Merhaba Hüseyin Bey, mantara ait görselleri mümkünse bizimle paylaşır mısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir