Rhodotus palmatus’u Yakından Tanıyalım

Rhodotus palmatus’u Yakından Tanıyalım

Rhodotus palmatus, canlı olduğunda hoş ve tanınması kolay bir mantardır. Benim gözlemlerime göre, eğik, yapışkan ve sümüksü bir kalıntıya sahip olduğu için fark edilmesi ve arazide bulunması kolay bir mantardır. Bu özellikleri sayesinde onu diğer benzerlerinden ayırt etmek oldukça kolay bir iş haline geliyor.

Özellikle Rhodotus palmatus fotoğraflarında da görüldüğü üzere şapkasındaki damarlı ve ağ şeklindeki yapısı ona süslü bir görüntü kazandırmaktadır. Ama ayrıca Rhodotus palmatus bu fiziksel özellikler olmasa da fark edilebilecek türde bir mantardır.

Rhodotus palmatus’u tanımanın daha zor olduğu hallerde kalın kauçuksu şapkası, mat turuncumsu rengi ve pembembesi spor izi ayırt edici daha bariz özellikleridir. Coğrafi lokasyon olarak güneş gören akarsu yataklarını takip eden ova tabanlarında bu mantara rastlanabilir. Ayrıca çürümüş ahşap yüzeylerde de görülme olasılığı yüksektir.

Tanım

Çavre: Saprob, yalnız yetişen, dağınık ya da daha yaygın olarak sert ağaçların ıslak, çürümüş kabukları üzerinde ilkbaharın sonlarından sonbahara kadar büyük ovaların doğusunda geniş çaplı biçimde dağılmıştır.

Şapka: 2-9 cm. Rhodotus palmatus genç iken düz, yapışkan ve jelatinimsi, beyazımsı tepesi ve damarları ile ağ şeklinde örülmüş halde, kavisli kenar boşlukları ile dış bükey ya da tepesi olmaksızın somon renginde pembemsi ve turuncudur.

Katmerli çene: Gövdeye birleştirilmiş kapalı; genç iken beyazımsı sonra sporlardan başlayarak somon rengine (pembe) dönüşür.

Gövde: 1,5-5 cm. uzunluğunda değişken büyüklüktedir. 1cm’ye kadar kalın pembemsi, az tüylü, sert bir yapıdadır.

Tat ve Koku: Koku ayırt edici değildir. Karakteristik bir kokusu yoktur. Tadı yumuşaktır ve acı değildir.

Kimyasal Tepkimeler: Tüm yüzeyleri demir tuzu ile koyu yeşile döner.

Spor İzi: Pembemsi

Mikroskobik Özellikleri: Tohumlar 6-9X6-7,5µ küresel, ince, siğilli

Rhodotus palmatus’u Yakından Tanıyalım” te bir düşünce

  1. Pingback: Rhodotus Palmatus | www.mantarlaralemi.com © Mantar Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir