Yenilebilen Mantar Türleri

Trüf Mantarı

Trüf Mantarı

Siyah Elmas” Diye Tabir Edilen Trüf Mantarı

Trüf, dünyada ciddi bir tüketici kitlesi olan, başta Fransa olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinde jet sosyetenin, pahalı restoranlarda mutlaka istediği pahalı bir mantar türüdür. Çeşitli yemeklerde özellikle sos malzemesi olarak kullanılır. Trüf soslu makarna en gözde örneklerdendir.

Türkiye’de de yetişme ortamına sahip olan Trüf,  pek bilinmeyen bir mantardır. Daha önceden sadece az sayıda yerel halk tarafından bilinen Trüf, son yıllarda bazı akademisyenlerce yapılan bilimsel çalışmalarla ününü duyarmaya başladı. Bir kısım basın yayın organında çıkan haberler Trüf mantarının tanıtılması konusunda işe yaramış gibi gözüküyor.

Trüf Hakkında Teknik Bilgiler

Peki Trüf Nasıl Bulunur?

Trüf, diğer mantar türleri gibi toprak yüzeyinde yetişmediği için bulması çok zordur. Profesyonel trüf köpekleri yardımıyla bulunabilen trüf, yaban hayatında bir başka hayvanın daha dikkatini çeker. Yaban domuzları, bilindiği gibi koku duyuları çok ileri derece gelişmiş hayvanlar olduğu için toprağın 5-20 cm. altında bulunan trüfün kokusunu alabilmektedirler. Bir zamanlar Avrupa’da Trüf avcıları yaban domuzlarını kullanarak trüf araması gerçekleştirirlerken, domuz bazı avcılara zarar vermesi üzerine bu uygulamadan vazgeçilmiş, bu uygulama yasaklanmıştır.

İklim İsteği ve Yetişme Şartlarına Göre Trüf’ün Dünya Üzerindeki Genel Dağılımı

Truf, pek çok alt türü olan bir mantar türüdür. Dünya üzerinde çoğunlukla Avrupa kıtası olmak üzere geniş bir yetişme alanına sahiptir. 40° Kuzey ile 47°  Güney enlemleri arasında, 100-1000 metre yükseltiler arasında, Akdeniz ve Ilıman Okyanusal iklimlerin etki sahalarında özellikle: İspanya, Fransa, İtalya, Bulgaristan, Portekiz ve Hırvatistan gibi ülkelerde, uygun ph seviyesine sahip kireçli, kumlu karakterli topraklarda, eğimli arazilerin güneş gören yamaçlarında yetişir.

Dünya Dillerinde Trüf

  • Türkiye (Türkçe): Domalan Mantarı, Dolaman, Trüf
  • Fransa (Fransızca): Truffe
  • İtalya (İtalyanca): Tartufi
  • İngiltere (İngilizce): Truffle
  • İspanya (İspanyolca): Trufa
  • Almanya (Almanca): Trüffel
  • İsveç (İsveççe): Tryffel

Trüf Uzmanı Köpekler

Koku alma duyuları en az domuzlar kadar gelişmiş olan köpekler, trüf aramalarında görev almak üzere eğitilerek bu özel işte kullanılıyorlar. Trüf eğitimli köpekleri kullanarak trüf arayan bir kaç akademisyen var Türkiye’de. Bunlar’dan birisi de Doç. Dr. Aziz Türkoğlu. Kendisi, Muğla Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi. Mantarlar ve özellikle de Trüf ve çeşitleri üzerine çalışmalar yapıyor.

Yakın zaman içerisinde kendisiyle arazi çalışması yapmayı da planlıyoruz. Pânladığımız Trüf arazi çalışmasında Aziz Bey ile görüşebilirsek Trüf konusunda daha fazla uzman bilgisine erişmiş olacağız.

mantarlaralemi.com

mantarlaralemi.com hakkında

MantarlarAlemi.com'da Türkiye ve Dünya'nın farklı ülkelerindeki farklı mantar türleri üzerine ansiklopedik bilgiler yer almaktadır. Önemli Uyarı ve Sorumluluk Reddi Beyanı mantarlaralemi.com web sitesinde yer alan içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. mantarlaralemi.com’daki bilgileri göz önünde bulundurarak mantar toplamanız ve tüketmeniz asla tavsiye edilmez. Zehirli mantarları yenilebilen mantar türlerinden ayırt etmek bazen çok zor olabilmektedir. Bu sebeple yabani mantar türleri sadece uzmanlarca toplanmalıdır. Aksi davranışlardan doğabilecek olumsuz durumlarda mantarlaralemi.com sorumluluk kabul etmez.

Benzer Yayınlar

Trüf Mantarı” başlıklı yayına bir yorum yapılmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir