Türkiye’nin Trüf Ormanları

Türkiye’de “Trüf Mantarı Ormanı” Kuruluyor

Türkiye'de Trüf Yetiştiriciliği Orman Genel Müdürlüğü Türkiye’de Trüf  üretimi için kolları sıvadı. Dünya’nın birçok farklı ülkesinde farklı isimlerle anılar ve yetiştiği coğrafi bölge ve iklim şartlarına bağlı olarak farklı renk, doku, tat ve koku (Aroma) bakımından pek çok farklı türü olan Trüf, Türkiye’de de çok bilinmese de onu tanıyanlar da azımsanmayacak kadar fazla. Genel de köylüler onu dolaman, domalan ya da keme mantarı olarak biliyor ve topluyorlar. Dünyada ise Trüf farklı dillerde farklı şekillerde söylenmekte ve bilimekte…

Domalan ya da dolaman dedikleri trüf tür olarak siyah trüften daha farklı özellikler ihtiva ediyor. Gerek tat gerekse koku bakımından farklı türler…

Yani trüf deyip geçmeyin! Her bitki ve hayvan türünde olduğu gibi trüfün de farklı pek çok alt türü var anlayacağınız. Dünya’da çok eski zamanlardan beri varlığından haberdar olunan ve bulunması tam bir macera olan bu garip mantar türünü bulmak için insanlar neleri denememişler ki? Genel olarak toprağın 5-20 cm. derinlerinde yetişen trüfü bulmak tam bir av partisine dönüşmüş. Öyle ki trüf avcıları ya da trüf avı gibi kavramlar doğmuş. Trüf toprağın altında bulununca da insanlar koku hassasiyeti yüksek hayvanlardan yardım almak durumuna gitmişler. Önceleri yaban domuzları bu iş için uzunca bir süre kullanılmış. Fakat yaban domuzu da trüf yemeyi çok sevdiği ve koku alma duyuları çok gelişmiş hayvanlar oldukları için buldukları trüfü kendileri yeme yoluna gitmişler. Avcılar domuzlar yardımı ile trüf avına çıkarken domuzu bulduğu trüften ayırmak hiç de kolay olmamış. Bu durumda ciddi yaralanmalara varan olumsuzluklar yaşanmış. Sonra da bazı hükümetler domuz ile trüf avını yasaklamışlar. Hal böyle olunca da bir başka hassas burunlu hayvana yani köpeklere yönelmiş trüf avcıları…

Detay Haber!

“Trüf Mantarı Ormanı” Denizli’de kurulacak…

Siyah ElmasOrman Genel Müdürlüğü tarafından pilot bölge seçilen Denizli’de, Türkiye’nin ilk ”Trüf Mantarı Ormanı”nı kurmak için fidan dikimi yapıldı.

Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde doğal olarak yetişen ve dünyada önemli ticari potansiyeli olan ”Trüf” mantarının, yapay ormanlar yoluyla üretiminin artırılmasına yönelik Orman Genel Müdürlüğü ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi işbirliği ile hazırlanan proje, taraflar tarafından imza altına alınarak pilot bölge seçilen Denizli’de hayata geçirildi.

Projede, Honaz Dağı Cankurtaran mevkisinde oluşturulacak Türkiye’nin ilk ”Trüf Mantarı Ormanı” için köklerine Trüf mantarı aşısı yapılmış meşe fidanları, Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Orman Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Çiftçi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ve Denizli Orman Bölge Müdürü Mümtaz Kanat’ın katılımıyla düzenlenen törenle dikildi.

Trüf Mantarı İle İlgili Diğer Ayrtınlar…

Dünyada ”siyah elmas” ve ”kralların yiyeceği” olarak adlandırılan Trüf mantarı, toprağın 5 ile 20 santimetre derinliğinde ağaç köklerinde yetişiyor. Özel eğitimli köpeklerle toplanan Trüf, Akdeniz iklim kuşağının belli bölgelerinde bulunuyor. Tadı, kokusu ve aroması ile birçok gurmenin ilgisini çeken Trüf mantarının kilo fiyatı, az miktarda toplanması, dar bir yayılış alanının olması nedeniyle türlerine göre 100 ile 3 bin avro arasında değişiyor.

  • Mantar Uzmanı
   Mantar Uzmanı diyor ki:

   Trüf konusunda daha detaylı çalışma yapan birkaç bilim adamı var. Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için ve sertifikalı üretim yapabilmek için bulunduğunuz il ya da ilçedeki ilgili kuruluşlarla temasa geçebilirsiniz. Özel sektör kanalından kastettiğiniz şirket kurup Trüf üretimi yapmaksa bunu yapmanız elbette mümkün. Ama öncelikle Trüf yetiştiriciliği konusunda gerekli bilgi ve donanıma sahip olmanız ve üretim için sertifika almanızın gerekli olduğunu düşünüyorum.

  • Mantar Uzmanı
   Mantar Uzmanı diyor ki:

   Dediğimiz gibi bölgenizde hizmet veren ziraat odalarından ya da akademik olan kişiler ile temasa geçerek üniversiteler bazında durumun mahiyeti hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Tarafımızda maalesef daha fazla “sertika nerden alınır?” sorusuna kaynak teşkil edebilecek bilgi bulunmamaktadır. İlginiz ve anlayışınız için teşekkür ederiz.
   http://www.mantarlaralemi.com/

  • Mantar Uzmanı
   Mantar Uzmanı diyor ki:

   Yine ayrıca belirtmek isterim; bölgenizde, ilinizde hizmet veren Tarım İl Müdürlükleri de konu hakkında detaylı bilgiye sahip teknisyenler olabileceği kanaatindeyim. Örneğin Denizli ilinde trüf üretimi ile ilgili Tarım İl Müdürlüğünün bir çalışması var. Daha farklı ve kapsamlı bilgilere ulaştığımızda yine bu sorunun linkinden ve http://www.mantarlaralemi.com/ (Mantar Uzmanı) web adresimizden sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.
   Bilginize sunulur…
   http://www.mantarlaralemi.com/

 1. senanur diyor ki:

  s. alyküm kendi fındık bahçemde buldugumuz trüf mantarı bulduk fakat yenilebilirmi gerçek trüf mantarımı ? terettütte kaldık şekli şeklini anlatmak istiyorum şekli yuvarlaktır kabuk kısmı açık kahverengi onun alt tabakası beyaz < iç kısmı koyu kahverengi ve beyaz damarları var bu buldugumuz trüf mantarını degerlendirebilirmiyiz beni bu konu hakkında bilgilendirirseniz teşekkür ederim …

 2. şener diyor ki:

  Merhabalar Erzurumda ikamet etmekteyim köyümüzde büyük bir alanda doğal olarak yetişmiş meşelik bulunuyor bunlarda trüf mantarı olma olasılığı varmıdır şayet varsa nasıl bulabiliriz ve bunları nerelere ve nasıl pazarlayabiliriz.Bilgi verirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir