Etiket Arşivleri: Yenilebilen Mantar Türleri

Tirmit Mantarı

Tirmit Mantarı Lactarius volemus Şapka 5-15 cm kadar büyüklükte, kuru ve et gibidir, hiçbir zaman yapışkan olmaz. Gençken yarım küre şeklinde tümsek olup olgunlaşınca açılır ve derin olmayan huni şekline dönüşür, üst tarafı düzensiz, dalgalı gibi bir hal alır. Kenarı başlangıçta içeri kıvrıktır, daha sonra düzensiz olarak dalgalı olur. Gençken sarımtırak kahverengi olgunlaşınca kırmızımsı kahverengi […]

Melez Mantar

Melez Mantarı (Boletus Elegans) Şapka Yarım küre veya çan şeklinde, 5-15 cm büyüklüğündedir, daha sonra merkezinde hafif bir kubbe bırakarak yayvanlaşır. Bilhassa rutubetli havalarda yapışkandır. En dış örtüsü kolayca zar gibi soyulabilir. Zar gibi ince bir örtü ile sapa bağlanır, Bu örtü daha sonra sap üzerinde bir yüksük halinde kalır. Şapka altın rengi, limon rengi, […]

Ayı Mantarı

Ayı Mantarı (Boletus Edulis) Halk arasında Çörek Mantarı, Bolet Mantarı ya da Ayı Mantarı olarak da bilinir. Etli, şapka kısmı kahverengi, sap kısmı daha açık renkli mantar türüdür.

Sığır Dili Mantarı

Sığır Dili Mantarı (Hydnum Repandum) Sığır Dili Mantarı, yurdumuzun bir çok yerinde yetişebilen bir mantar türüdür. Adını, şapkasının altındaki sığır dil üstündeki pütürlere benzeyen yapısından almıştır. Farklı renklerde Sığır Dili Mantarı bulabilmeniz mümkündür.

Cincile Mantarı

Cincile Mantarı Lepista Nuda Yaz mevsiminde olur. Cincile Mantarı, bej, sarımsı, kahverengi mor ve tonlarındadır. Cincile Mantarı, otların arasında olur. Bulunması zordur. Küçük yapılı bir mantardır.

Sırtı Göklüce Mantarı

Sırtı Göklüce Mantarı Sonbahar mevsiminin sonlarında olur. Adını mantarın gök renginden alır. Mantarın üstü gök renginde, altı ise beyazdır. Ağaçların fazla olmadığı açık alanları sever.