Mantarlar Nasıl Sınıflandırılır?

Mantarlar Nasıl Sınıflandırılır?

Mantar, kelime olarak toplumun çoğu kesimi tarafından bilinen bir kavramdır. Biraz daha detaya girdiğimizde mantarları merak etmiş ve hakkında araştırma yapmış insanları da çevremizde görebiliriz. Meseleyi daha derinleştirdiğimizde ise mantarı tanıyan, toplayan tüketen ya da kesinlikle uzak duran insanları fark edebiliriz.

Bugün dünya üzerinde 1 milyona yakın mantar türü vardır. Bunların büyük bir kısmı mikro mantar grubunda yer almakta olup bizim konumuz dışında yer aldığı için araştırmalarımıza da konu teşkil etmemektedir. 1 milyon mantar türünün 2 mm. den büyük olan kısmını makro mantarlar olarak adlandırıyoruz. Bu makro mantarları ise genelde toplum, zehirli ya da zehirsiz olarak adlandırıyorlar. Ancak bu sınıflandırma ya da adlandırma bizce eksik ya da yanlış olarak tanımlanabilir.

Doğru Bir Mantar Tasnifi Nasıl Olmalıdır?

Yeryüzündeki Mantarları;

  1. Mikro Mantarlar (2 mm.’den küçük mantarlar alemi)
  2. Makro Mantarlar (2 mm.’den büyük mantarlar alemi)

olarak öncelikle iki gruba ayırmamız gerekiyor. Sonrasında makro mantarları ise aşağıdaki gibi tasnif etmek doğru olacaktır. Makro mantarları ne kadar doğru tasnif edebilir ve tanıtabilir/tanıyabilirsek başta can kayıplarının önüne geçebiliriz. Ayrıca lezzetli onlarca mantar türünün tadından mahrum kalmayız. En doğal besinlerden olan mantarları, doğru şekilde değerlendirebilir, ekonomik kazanç dahi sağlayabiliriz.

Unutmayınız hiçbir mantar uğrunda ölmeye değmez.

Makro Mantar Kategorileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir